Харків. Комунальний заклад "Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 25 Харківської міської ради"

Освітній процес

ЗАГАЛЬНІ ПОРАДИ ДЛЯ ВИХОВАТЕЛіІВ, ЯКІ ПРАГНУТЬ НАЛАГОДИТИ СПІВРОБІТНИЦТВО З БАТЬКАМИ.

Те, який ви встановите тон та як облаштуєте групову кімнату, може стимулювати розвиток мислення і мовлення ваших дітей.

Створюйте дітям можливості приймати рішення — де гратися, що пити, які мистецькі матеріали використати, кого обрати своїм дру­гом, яку історію слухати і як розв'язати конфлікт.

Розвивайте ступінь уважності дітей, звертаючи увагу на те, що приваблює їх зацікавленість, надаючи значення тому, що вони роблять, винагороджуючи настійливість і визнаючи, коли «вже є досить».

Розвивайте дитячу свідомість, спостерігаючи і ставлячи питання: «Подивіться, як намальована трава на цій картині!», «Чи помічає хто-небудь, що нового з'явилося сьогодні у нашій груповій кімнаті?».

Визначайте досягнення дітей на окремих етапах їх розвитку, а також під час виконання окремих завдань. Скільки можна досягти, будуючи конструкцію з кубиків! («Павло, ти зробив тут цікавий куто­чок», «Соню, мені подобається, як ти використала два трикутники, щоб зробити прямокутник»).

Давайте дітям нагоду часто робити вибір протягом дня. Облаштовуючи свою кімнату, передбачайте можливість їх участі у багатьох діях: теат­ральні ігри, вода, пісок, мистецтво, література і пізнання. Ви можете також запропонувати вибір у спеціально відведених місцях. Наприклад, нехай клей, фарби, крейда, кольорові олівці та глина будуть доступними і для спеціальних завдань, і для вільних занять мистецтвом.

Фізичні бар'єри між частинами вашої кімнати допоможуть дітям краще виконувати свої завдання. Дитині легше зосередитися на настіль­ній грі, якщо поруч з нею не відбувається активніша, жвавіша гра.

Сприяйте усвідомленню, використовуючи матеріали та обладнання, що стимулюють мислення, такі як фотокартки, збільшувальне скло, фарбники біля умивальника, жалюзі, кубики, дошка з кілочками, предмети для сортування, матеріали для занять мистецтвом, годин­ник, пісок та інші матеріали такого типу дадуть дітям змогу творчо розв'язувати поставлені завдання. Використання цих матеріалів, а також пізнавальні ігри та головоломки також дають змогу дітям відчути свої досягнення.

Читання літератури задля отримання інформації та задоволення може бути динамічним заняттям—таким, що зміцнюється з розвитком дитини. Якщо книжки будуть доступними для дітей в різних куточках групової кімнати у будь-який час дня, діти почнуть розуміти, що книги є природною частиною щоденного буття. Задоволення від слів, мови, літератури — це фундамент для мотивації дітей і їх здатності читати.

Книжки можна виставляти також для стимулювання спеціальних видів діяльності.

Використовуйте книжки для звертання за специфічними темами, наприклад, у разі появи маленької дитини в сім'ї. Разом з дитячими ляльками у господарському куточку поставте  книжки.

Книжки мають бути в усіх куточках групової кімнати, але важливо розташувати частину їх у спокійному місці, яке буде відгороджене від більш бурхливих видів діяльності дітей. Книжковий куточок має ста­ти притулком, місцем для усамітнення, тихого спілкування, задоволення допитливості, радощів та мрій. Кушетка, диванні подушки, зручне м'яке крісло або крісло-гойдалка забезпечать комфорт для одного-двох. Книги, розташовані обкладинками назовні, приковуватимуть увагу дітей.

Сплануйте облаштування своєї групи таким чином, щоб заохочувати дітей і до групового розглядання книжок. Якщо діти сидять зручно, їм добре видно ілюстрації і чути ваші слова, кожна книжка може спра­вити на них магічне враження.

Влаштуйте бібліотеку для видачі книжок дітям додому. Обкладинки книжок, розміщені на стінці або на полиці над бібліотекою, допоможуть зробити їх привабливими.

Залучаєте малюків до читання, використовуючи дитячу літе­ратуру різними способами. Різноманітні книжки завжди виставляйте у спокійному куточку, щоб діти могли їх переглядати самі або з до­рослими. Проводьте спеціальні заняття з книжками. Дітям подобається обговорювати сюжет і персонажів, відтворюючи прочитане зі своїми ляльками і маючи справу з почуттями і конфліктами.

Хороші дитячі книжки дають багато різних можливостей для розвит­ку дітей. Читання разом з дорослими створює теплу атмосферу близь­кості для дитини. Оповідання стимулюють творче мислення дитини, висувають нові ідеї та надають інформацію, а також моделюють здорові стосунки. Крім того, діти вивчають правильну мову за допомогою кни­жок. Найважливіше те, що задоволення від читання книжок допомагає розвивати бажання дітей до того, щоб навчитися читати.